9 – 10 czerwca 2018 odbyły się pierwsze zawody biegowe w formule biegu 24h/12h oraz w sztafetach na zagłębiowskiej ziemi, a prawdopodobnie drugie w całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Pomysł na takie przedsięwzięcie zrodził się już jakiś czas temu w grupie biegowej „W Pogoni Za Duchem”, a że wariatów tam jest dość sporo, to nie trzeba było długo namawiać na organizację oraz udział. Idea pozostała by tylko w głowie pomysłodawców gdyby nie Piotr Seremet – prezes stowarzyszenia Aktywna Dąbrowa. Wspólnymi siłami rozpoczęły się pracę nad realizacją tego specyficznego biegu w Dąbrowie Górniczej.

Początkowo wydawało się że impreza będzie miała charakter lokalny, ale szybko okazało się że jednak jest spore zainteresowanie zawodami. Swój udział potwierdziły takie osoby jak:
Paweł Żuk – rekordzista Polski w biegu 6-dobowym, na 1 000 km i 10-dobowym;
Zygmunt Łuczkowski- rekordzista świata w kategorii wiekowej (M65-69) oraz były rekordzista Polski w biegu 6 dniowym;
Leszek Małyszek – zwycięzca Biegu 12-godzinnego w Rudzie Śląskiej (2017).

Chwilę później okazało się, że impreza będzie miała charakter międzynarodowy, gdyż swój udział potwierdzili Dusan Kopecny, Tůma Petr Prokop, Pelle Laszlo.

I tym sposobem na starcie stanęło 78 uczestników. Na otwarciu gośćmi byli:
Jakubik August – legenda biegów 24h, mistrz i rekordzista Polski,
Aneta Rajda – mistrzyni Europy i Świata w biegu drużynowym,
Przemysław Basa – wicemistrz świata w biegu drużynowym,
oraz Zbigniew Podraza – Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej.

DG24h 2018 za nami. Było wyjątkowo – i dla nas organizatorów, dla zawodników oraz dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Dziękujemy za obecność, sportową rywalizację oraz pełną pasji 24 godzinną gonitwę w Parku Hallera.